به طرحستان امتیاز دهید


نگاهی به انیمیشن رالف خراب کار (wreck it raplh)


راک ایت رالف یک انیمیشن سه بعدی کامپیوتری در ژانر فیلم های کمدی خانوادگی است که در سال  2012توسط استدیوی انیمیشن سازی دیزنی تولید شده است .این 52 امین فیلم انیمیشنی بلند است که توسط دیزنی تولید شده است . ریچ مور Rich Moor که سابق بر این کارگردان اپیزودهای سریال کارتونی سیمسون ها و Futurama هم بوده کارگرانی کار را بر عهده داشته و جنیفر لی و فیل جانستون بر اساس داستانی از مور فیلم نامه را به نگارش در آورده اند . جان سی رایلی John C- Reilly  ، سارا سیلورمن Sarah Silverman و جک مک برایر jack McBrayer  و جین لینچ  Jane Lynch  صدا پیشگان این انیمیشن هستند .

 

شناسنامه :

کارگردان : ریچ مور
تهیه کننده : کلارک اسپنسر
فیلمنامه : فیل جانستون و جنیفر لی
داستان : ریچ مور – فیل جانستون  و جیم ریردون Jim Reardon
صدا پیشگان : جان سی رایلی – سارا سیلورمن – جک مک برایر – جین لینچ
موسیقی : هنری جک من
 
استدیو : والت دیزنی
پخش : والت دیزنی
مدت زمان :108 دقیقه
تاریخ اکران: 129 اکتبر 2012(اکران جهانی) 2 نوامبر 2012(اکران در آمریکا)
بودجه :165 میلیون دلار
فروش: 216 میلیون دلار


 
انیمیشن رالف خراب کار،آموزش انیمیشن،انیمیشن،آموزش مایا،آموزش افتر افکت،آموزش زی براش،آموزش ریل فلو

داستان:
 
Wreck-it Ralph  به عنوان 52 امین کار دیزنی جدیدترین انیمیشن خانوادگی این کمپانی است که با طوفان ذهنی خلاقی شروع می شود. فیلم در دنیای چند بازی کامپیوتری رخ می دهد و بهانه های خاصی برای پشت صحنه ها، قوانین زمینی و شخصیت ها ارائه می دهد تا آن ها دائما خود را بازسازی کنند.

عنوان فیلم از نام قهرمان داستان که فیزیکی زمختی دارد الهام گرفته شده. کسی که تنها رویایش، به اشتباه، دوست داشته شدن است و هرگز در دنیایی که او زندگی می کند (بازی کامپیوتری Fix-it-Felix. Jr) اتفاق نخواهد افتاد.

این انیمیشن یک نسل بعد از Pac Man را نشان می دهد Wreck-it Ralph یک شخصیت عضلانی عجیب با قابلیت استفاده از مشت و لگدهایش برای فرو ریختن ساختمان های بلند است. در Fix-it Felix Jr یک مرد کمک رسان با مهارت های نامحدودی برای نجات دادن می آید که قلب ساکنان این ساختمان ها را بدست می آورد. معمولا Felix به مهمانی های اشرافی دعوت می شود در حالی که Ralph هر شب را در یک حیاط نامناسب می گذراند.


 
انیمیشن رالف خراب کار،آموزش انیمیشن،انیمیشن،آموزش مایا،آموزش افتر افکت،آموزش زی براش،آموزش ریل فلو

افسردگی Ralph با صدای( John C. Reilly) به خوبی نمایش داده شده است. کسی که می تواند به صورت طبیعی صدایش را بالا ببرد Felix. با صدای شاد و روحیه بخش ( (Jack McBrayer از گروه "30 Rock"صدا گذاری شده است.

چند دهه پس از به وجود آمدن این بازی، Ralphآرزوی فرار دارد و این بهانه ای ست تا داستان فیلم از داستان بازی متفاوت باشد. سفرهای Ralph از داخل کابل های برق و موج های پروژکتور به جایی که زمین مرکزی بازی نام دارد صورت می گیرد. محلی که شخصیت ها می توانند در آن جا با هم ملاقات کنند.
 
 اگرچه معمولا طبق قوانین بازی آن ها ممکن است باعث مرگ مکرر در طول بازی شوندو دوباره بتوانند ادامه دهند اما اگر خارج از بازی اتفاقی برایشان بیفتد به آخر خط رسیده اند.

 
انیمیشن رالف خراب کار،آموزش انیمیشن،انیمیشن،آموزش مایا،آموزش افتر افکت،آموزش زی براش،آموزش ریل فلو


 Ralph با بازی "Hero’s Duty" آشنا می شود که در آن سربازان توسط سرگروهبانی با صدای( Jane Lynch)  برای سرنگونی Cy-Bugs که ویروس همه بازی ها است، رهبری می شوند. او از این بازی مدال طلای بزرگی برنده می شود و آرزو دارد این مدال سبب آن شود که شخصیت خوبی در مقابل اهالی ساختمان ها (Nicelanders) به دست آورد.


مکان بعدی که Ralph به آن می رسد یک بازی به نام" Sugar Rush Speedway" است و به نظر کاملا با رنگ هایی از آبنبات های براق ارزان قیمت که در روز ولنتاین فروخته می شود، نقاشی شده. (به خاطر دارید قلب های صورتی و زردی را که روی آن ها I Love you نوشته شده است؟) بازی اصلی این جا بر محور) Vanellope von Schweetz با صدای (Sarah Silverman است که می تواند چند شکست را مجسم کند و در کنترل ماشین ها توانایی زیادی ندارد، اما مصمم به انجام این بازی است. او توسط برتی، شاه آبنباتی، دلسرد شده است و در مرحله نهایی با انبوهی از مشکلات رو به رو می شود و ....

نکات جالب و خواندنی :


از ابتدا قرار بود فیلم با نام بالاترین امتیاز High Score  ساخته شود و ایده آن از دهه 1980 در دیزنی مطرح بوده است . یکبار هم در دهه 1990 با نام پرش جو Joe Jump دیزنی تصمیم گرفت این فیلم را بسازد. در سال 2000 تصمیم به این شد که فیلمی به نام Reboot Ralph ساخته شود این ایده بایکوت ماند تا اینکه نهایتاً این انیمیشن ساخته و با نام Wreck it Ralph  عرضه شد .


 جان لستر به عنوان اصلی ترین شخص در دیزنی و مدیر اجرائی این انیمیشن در جائی گفته بود که ما تصمیم داشتیم انیمیشنی بسازیم که در آن یک کاراکتر از دنیای بازیهای ویدئویی 8 بیتی قهرمان اصلی آن باشد  . راک همان قهرمان ما بود با وجود اینکه او در دنیای بازیهای ویدئویی کاراکتری منفی است اما در انیمیشن روی دیگری از او را می بینیم .شاید در موضوع و روش کار به Who Framed Roger Rabbit  و داستان اسباب بازی شباهت هایی داشته باشد .


 
 


 برای اینکه محیط فیلم آشناتر و ملموس تر باشد چندین شخصیت آشنای دیگر هم به کار اضافه شدند مثلا روح نارنجی " کلاید " از بازی Pac- Man یا کاراکتر اگمن از بازی Sonic the Hedgehog  یا بازر از سوپر ماریو – تیم خلاق سازنده فقط به این فکر می کردند که چطوربا اضافه کردن شخصیت های نام آشنای دنیای بازی کاری بهتر بسازند حتی گاهی فراموش می شد که برای این کار باید به حق و حقوق سازندگان اصلی هم احترام گذاشته شده و از آنها اجازه بگیرند.


خیلی از بینندگان از نبودن سوپر ماریو ناراحت هستند اما طبق گفته جان لستر ساخت کار براساس آنچه در فکر تیم سازنده می گذشت منوط به اجازه صاحبان اصلی کاراکترها بود با این وجود حتی اگر این مشکل هم حل میشد آنها هیچ راهکاری برای اضافه کردن شخصیت ماریو به دل داستان نداشتند .

 کاراکتر دکتر وایلی wily از بازی Meg a Man  در کارتون بود اما بعداً در نسخه نهایی حذف شد ، حتی با وجود حذف شدن بعضی کاراکترها در مجموع 188 کاراکتر مجزا برای فیلم مدلسازی شدند .


این نخستین کار دیزنی است که در آن از سیستم توزیع روشنایی دوسویه استفاده شده که در واقع یک سیستم روشنایی است که نسبت به تکونولوژی های قبلی در این زمینه ممتازتر است و باعث می شود که باز تاب روی سطوح خیلی واقعی تر به نظر برسند .مثلا برای بخش Suger Rush فیلم ،گروه جلوه های ویژه به پخش بازرگانی نمایشگاه TSMکلن رفته و از کارخانه شکلات سازی Sees Candy دیدن کردند و با امکانات و تاسیسات آنجا آشنا شدند .حتی به عنوان یک عکاس هم به آنجا رفتند  تا با تکنیک های جذاب کردن خوراکی ها آشنا شوند . این کار به آنها خیلی کمک کرد تا در ظاهر بخش های مختلف را دلفریب تر کنند .

 
 
ابتدا قرار بود که به جای هنری جک من ، توماس نیومن موسیقی فیلم را بسازد.

 برای اینکه فضا بهتر از کار در بیاید بر خلاف رسوم رایج در سایر انیمیشن ها صدا پیشگان اصلی کار در کنار هم ضبط صدا را انجام دادند .

 
انیمیشن رالف خراب کار،آموزش انیمیشن،انیمیشن،آموزش مایا،آموزش افتر افکت،آموزش زی براش،آموزش ریل فلو


از ابتدا قرار بود که فرم اصلی کاراکترها به همان شکل بازی های ویدئویی باشد علی الخصوص خود رالف دقیقاً به همان شکلی که در بازی های 8 بیتی بود طراحی شود . اما سازندگان به این نتیجه رسیدند که برای ایجاد حس سمپاتیک نیاز هست که چهره رالف دوست داشتنی باشد .


کاراکتری بنام Nice Lander  براساس قیافه جان لستر طراحی شد تا در انیمیشن حضور داشته باشد اما بعداً کنار گذاشته شد .
صدای سلطان آبنبات king Candy  و طراحی او بر اساس اد واین  Ed Wynnصورت گرفته. او یک کمدین معروف و یک صدا پیشه عالی است که اغلب او را با صدای Matt Hatter  در آلیس در سرزمین عجایب و دایی آلبرت در مری پایینز به خاطر می آورند .
 اسم صاحب کارخانه که در Game Centeral Show دیده می شود Moor   است که از نام کارگردان کار گرفته شده .


 
انیمیشن رالف خراب کار،آموزش انیمیشن،انیمیشن،آموزش مایا،آموزش افتر افکت،آموزش زی براش،آموزش ریل فلو

گوشهای پنهانی میکی موس در قسمت Suger Rush دیده می شوند .


در سکانس مربوط به گروه پشتیبانی در ابتدا و انتهای فیلم تلویحا گفته می شود که Zangief  یک کاراکتر منفی و شریر است . کسانی که به دنیای گیم آشنا هستند می دانند که در بازی او هیچ وقت چنین شخصیتی ندارد و فقط در انیمیشنی که بر اساس شخصیت او ساخته شده او شخصی شرور و تبهکار است .
منبع: ایرانیا انیمیشن

 


 


صفحه قابل چاپ