سازه شگفت‌انگیز جهان

انسان به طور ذاتی کنجکاو و در پی خلق شگفتی های جدید و نو است و از روزی که پا بر زمین نهاده تا به امروز مشغول به ساخت ابزار و وسایل مختلفی برای آسایش هرچه بیشتر در زندگی بوده می باشد.
یک پزشک – سعید ضیاء: آدمیزاد به طور ذاتی کنجکاو و در پی خلق شگفتی های جدید می باشد و از روزی که پا بر زمین نهاده تا به امروز مشغول به ساخت ابزار و وسایل مختلفی برای آسایش هرچه بیشتر در زندگی بوده است. اینجا نمی خواهیم به اختراعات و شگفتی هایی که در گذشته به دست بشر ساخته گشته بپردازیم و فقط ۱۰ نمونه از شگفت آورترین ساخته های مهندسی مدرن را بررسی می کنیم.
11-1-2
اینجا درمورد پل ها, تونل ها و یا راه آهن هایی صحبت می کنیم که بر روی نقاط زلزله خیز ساخته گشته اند و از شاهکارهای مهندسی جهان محسوب می شوند و خط های ارتباطی بین کشورها هستند. مهارت انسان ها در کنار پیشرفت علم و تکنولوژی باعث گشته انسان ها خیلی راحت تر به رویاهایی که در ذهن دارند دست پیدا کنند.

۱۰ – تلسکوپ پن ارز

5-5

این تلسکوپ یکی از مشهورترین و سریع ترین تلسکوپ های ساخته ی انسان هست. این تلسکوپ پیشرفته توسط موسسه ستاره شناسی دانشگاه هاوایی و با هدف رصد کامل آسمان ساخته گشته است. آینه های کوچکش با دوربین های دیجیتالی تجهیز گردیده اند تا در هزینه های آن صرفه جویی گردد. بزرگترین هدف این تلسکوپ کشف و رصد اشیایی می باشد که در حال نزدیک گشتن به زمین هستند, جسم هایی نظیر سیارک ها و یا ستاره های دنباله دار که قابلیت ویران ساختن زمین را دارند.


۹ – خط لوله ی گاز در شمال اروپا

99-8-8

خط لوله گاز در شمال اروپا متشکل از دو خط جدید می باشد. این خط لوله در زیر دریا و میان کشورهای روسیه و آلمان جاسازی گشته می باشد. این طولانی ترین خط لوله ی مستقر در زیر دریا در جهان محسوب می شود که از خط لوله ی لانگلد هم فراتر است. طول این خط لوله به ۱۲۲۲ کیلومتر میرسد و این پروژه در نوامبر ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید.


۸ – اروتونل

-9-8-8

اُروتونل شرکت حمل‌ونقل ریلی فرانسوی هست، که به‌عنوان اپراتورتونل مانش که میان دو کشور فرانسه و بریتانیا احداث کرده‌است، فعالیت می‌نماید. سهام این شرکت در بازار بورس لندن و بورس یورونکست پاریس معامله می‌شود. طول این تونل به ۳۱ مایل میرسد و از نکات مهم آن این می باشد که حدود ۲۳ مایل از آن در زیر دریا ساخته گشته می باشد. این تونل توسط گروه اس.ای که در سال ۱۹۸۶ برای ساخت همین تونل تشکیل گشته بود, ساخته گشته است.


۷ – برج العرب

6-9-8

برج العرب نام هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی می باشد. ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا گشته‌می باشد. کوچک‌ترین اتاق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند.غالباً هتل برج العرب را «تنها هتل ۷ ستاره جهان» می‌نامند اما همیشه تعداد ستاره‌های آن مورد بحث بوده می باشد.هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم می باشد. سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست.

لابی آتریوم برج العرب بلندترین آن در نوع خود در جهان می باشد. زیرا در ارتفاع ۱۸۰ متری واقع گشته. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد. درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن می باشد، اما معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک شرقی و غربی بصورت بسیار لوکس می‌باگشت. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می‌آورد. با وجود اندازه بزرگ برج العرب، تنها ۲۸ طبقه دوبل با ۲۰۲ سوییت دارد.


۶ – سد سه دره

11-1-2

سد سه‌دره یا سد سه دهانه، یکی از بزرگ‌ترین سدهای جهان می باشد که بر روی رود یانگ‌تسه در چین ساخته گشته‌می باشد. نیروگاه برقابی ساخته‌گشته در این سد، بزرگ‌ترین نیروگاه جهان (در بین همهٔ انواع نیروگاه‌ها) می باشد و از نظر برق تولیدی سالیانه بعد از سد ایتایپو در رتبه دوم قرار دارد.

کار ساخت بدنهٔ این سد، در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، ولی هنوز همهٔ توربین‌های آن نصب نگشته‌اند. پس از تکمیل, نیروگاه این سد شامل ۳۲ ژنراتور هر یک با توان ۷۰۰ مگاوات خواهد بود.

این سد علاوه بر تولید برق، ظرفیت کشتی‌ رانی رودخانه یانگ‌تسه را افزایش داده و همچنین پتانسیل وقوع سیل در پایین‌دست را به‌کمک فراهم کردن فضای ذخیره سیل کاهش داده می باشد. دولت چین به این پروژه به عنوان یک موفقیت تاریخی، اجتماعی، اقتصادی نگاه می‌کند. توربین‌های بزرگ بسیار پیشرفته نیروگاه این سد گامی به سوی کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای هست.


۵ – جزایر نخلی

5-9-6

جزیره‌های نخلی سه مجمع‌ الجزایر ساخت بشر می باشد که در شهر دبی، امارات متحده عربی در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد این جزایر مسکونی، سرگرمی و تجاری می باشد. با تکمیل این پروژه، ۵۲۰ کیلومتر به خط ساحلی دبی اضافه خواهد گشت و بیش از ۱۰۰ هتل لوکس، ۱۰،۰۰۰ ویلای لوکس ساحلی، ۵،۰۰۰ آپارتمان و همچنین ده‌ها پارک آبی، مارینا، رستوران، مرکز خرید، امکانات تفریحی و ورزشی، اسپا، سینما و مراکز ویژهٔ غواصی را به وجود می‌آورد.

نخل جمیرا دارای ۱۷ شاخهٔ عظیم می باشد که توسط یک حصار ۱۲ کیلومتری حفاظت گشته می‌باگشت. ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۱ آغاز گشته و در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید. مساحت این جزیره ۵ در ۵ کیلومتر می باشد و دارای ۸۶۰ ویلای ساحلی می باشد. نخل دیره بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر از مجموعهٔ جزیره‌های نخلی دبی می باشد و بیش از ۸،۰۰۰ ویلای مسکونی و لوکس بر روی آن ساخته خواهد گشت که هر کدام دسترسی خصوصی به ساحل خواهند داشت. نخل جبل علی ۵۰٪ از جمیرا بزرگ‌تر می باشد و شامل ۶ مارینا (ساحل تفریحی)، یک پارک آبی، دهکده دریا و موج‌شکن‌ها می‌باگشت. این جزیره دارای ۱۷ شاخه می‌باگشت. لازم به ذکر می باشد که هنوز هم ساخت این جزایر به طور کامل به پایان نرسیده است.


۴ – آسانسور بیلونگ

1-7-8

بیلونگ بلندترین و سنگین ترین آسانسور در فضای باز محسوب می شود. این آسانسور در چین ساخته گشته و به هزار اژدها شهرت دارد. ارتفاع آن به ۳۳۰ متر میرسد و مدت زمانی که از روی زمین به بالا برده می شوید فقط ۲ دقیقه به طول می انجامد البته در هربار قابلیت جابجایی ۵۰ نفر را دارد. این پروژه از سال ۱۹۹۹ شروع گشت و در سال ۲۰۰۲ برای عموم بازگشایی گشت.


۳ – پل آکاشی کای کیو

1-8-5

پل آکاشی کای کیو ، شناخته گشته به نام پل مروارید ، با دهانه مرکزی به طول ۱۹۹۱ متر بزرگترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق در اختیار دارد ، این پل در ژاپن قرار دارد و در سال ۱۹۹۸ میلادی ساخته گشته است . این پل با گذشتن از روی تنگه آکاشی ، شهر کوبه در هونشو را به ایوایا درجزیره آواجی متصل می کند.

این پل سه دهنه دارد.دهنه مرکزی ۱۹۹۱ متر و دو قسمت دیگر نیز هر کدام ۹۶۰ متر می باشد. این پل در کل ۳۹۱۱ متر درازا دارد. در واقع در طراحی ها دو دهنه با طول ۱۹۹۰متر در کنار هم بودند ولی زمین‌لرزه کوبه در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۵ دو دهنه را جابه جا کرد (در آن زمان فقط دو دهنه ساخته گشته بود) طوری که ۱ متر به طول هریک اضافه گشت. این پل با سیستم تیر نگهدارنده‌ی دو مفصلی طراحی گشته که این ساختار به آن اجازه ی مقاومت در برابر باد تا سرعت ۲۸۶ کیلومتر بر ساعت, زلزله تا اندازه ۸٫۵ در مقیاس ریشتر و جریان آب دریا، را می دهد.


۲ – ورزشگاه ملی پکن

1-9-6

6-65

استادیوم ملی پکن همچنین مشهور به آشیانه پرنده، نام استادیوم  اصلی بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ که مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک پکن در آنجا برگزار گشت.

این استادیوم که با هزینه‌ای معادل ۴۲۳ میلیون دلار ساخته گشته است، به عنوان بزرگترین سازه فلزی جهان محسوب می‌گردد.

آشیانه پرنده، به همراه مکعب آب، یکی از دو ورزشگاهی هست که به واسطه شیوه طراحی، به نمادهای شهر پکن تبدیل گشته می باشد.ساخت این ورزشگاه در اواخر دسامبر ۲۰۰۳ میلادی آغاز گشت.


۱ – پل میلو

99-88

پل میلو بلندترین پل جاده‌ای جهان به ارتفاع ۳۴۳ متر می باشد که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد. این پل توسط میشل ویرلوژو (مهندس سازه) و نورمن فمی باشدر (معمار) طراحی و در دسامبر سال ۲۰۰۴ توسط ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه افتتاح گشت.

جاده پل به طول ۲۴۶۰ متر از مقاطع فولادی در ۸ دهنه با عرض ۳۲ متر و فاصله متوسط ۳۴۲ متر بین هر ستون تشکیل گشته می باشد. این جاده بیش از ۳۶،۰۰۰ تن وزن داشته و با عمق ۴٫۲ متر به عنوان طولانی‌ترین جاده کابلی پل در جهان به حساب می آید. جاده پل شیبی ۳٪ از جنوب به شمال طی کرده و همچنین انحنایی به شعاع ۲۰ کیلومتر در سطح را به دلیل ایجاد زاویه دید بهتر برای رانندگان دارمی باشد.

جاده پل بر روی ۷ ستون بتنی که ارتفاع آنها از ۷۷ تا ۲۴۶ متر متغیر می باشد قرار گرفته می باشد. ضخامت ستونها در پی ۲۴٫۵ متر بوده که در نهایت به ۱۱ متر ختم می شود. هر کدام از ستون‌ها نگهدارنده دکلی ۸۷ متری می باشد که ۷۰۰ تن وزن دارد.

آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی،آموزش طراحی داخلی

تابلوی اعلانات

 • دانلود بروشور +

    اطلاعات بیشتر
 • عضویت در کانال تلگرام +

  عضویت در کانال تلگرام         https://telegram.me/tarhestaniha   لینک ورود مستقیم به شبکه آموزشگاه طرحستان  https://telegram.me/joinchat/Bus-eTzM7ZpeeOYz-A5lfQ اطلاعات بیشتر
 • کانال های اینستاگرام +

  **دپارتمان انیمیشن **دپارتمان گرافیک **دپارتمان طراحی داخلی **دپارتمان طراحی لباس **دپارتمان خوشنویسی **دپارتمان مهارت کار دانش **دپارتمان آبرنگ **دپارتمان طراحی اطلاعات بیشتر
 • رزرو رایگان +

  جهت رزرو رایگان دوره مورد نظر خود فرم زیر را تکمیل فرمایید. چرا رزرو رایگان؟ 1- پس از تکمیل فرم اطلاعات بیشتر
 • 1

عضویت در خبرنامه