22067
"هنر گرافیک" از جمله هنرهای تجسمی است که گاهی با هنرنقاشی اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که گرافیک ایده‌هایی است که از سوی طراحان به مرحله اجرا در می اید.

تاریخچه هنر گرافیک  مربوط به زمانی است  که انسان از طریق تصویر با یکدیگر صحبت می کرد در حقیقت از دوره غار نشینی تصاویری بر جای مانده که نشان دهنده برقراری ارتباط انسان‌ها با یکدیگر به وسیله تصاویر بوده است.

اولین کتاب‌های گرافیکی در جهان

اولین کتاب‌های گرافیکی در قرن ششم تا نهم میلادی درکشورهایی چون ، ایرلند، اسکاتلند،‌انگلیس منتشر شد، البته کشورهای اسلامی دارای کهن‌ترین طرح‌های گرافیک و خطاطی بوده‌اند.

طرحهایی که با مرکب سیاه روی کاغذهایی از پوست آهن نوشته شده‌اند از نمونه‌های قدیمی در زمینه "هنر گرافیک" محسوب می‌شوند.

تحولات گرافیک از قرن دوازدهم

"هنر گرافیک" یا به عبارتی طرح‌های گرافیکی از قرن دوازدهم تغییراتی پیدا کرد، در حقیقت تحولات گسترده‌ای در طرح‌ها ایجاد شد.

نشانه‌های بازرگانی

هر نام، طرح، شکل، حرف که از سوی تولید‌کننده از گذشته تا امروز استفاده می‌شد نشان بازرگانی خاص داشته است، به عبارت دیگر یک نوع دارایی شخصی محسوب می‌شد که البته به ثبت هم رسیده بود.

روند استفاده از نشانه‌های بازرگانی مرتبا تازه می‌شد و هر تولیدکننده‌ای نشان بازرگانی یا علامت بازرگانی را به ثبت می‌رساند، این روند در دوره معاصر با تغییرات و پیشرفت‌های چشم‌گیری روبه‌رو شده است.

ابداع "گرافیک" مدرن

پدر گرافیک مدرن جهان ویلیام موریس است و از اواسط قرن نوزدهم طرح‌های بسیاری را تولید کرد که در بازارهای مهمی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در کشورمان استاد مرتضی غیر پدر گرافیک نوین ایران بوده است چرا که تلاش‌های زیادی برای ثبت و آموزش رشته گرافیک و گرافیک نوین در دانشکده‌ها داشت.

روز جهانی "گرافیک"

روز جهانی گرافیک برابر با 27 آوریل است که البته این روز برای اولین بار در سال 1995 در حدود دو دهه پیش توسط انجمن‌ جهانی طراحی گرافیک به عنوان روز جهانی "گرافیک" نامگذاری شد.همزمان با جهان درایران نیز این روز از سوی انجمن طراحان "گرافیک" ایران جشن گرفته است.

انجمن گرافیک برنامه‌ای با عنوان هفته گرافیک ایران دارد که چند سالی است که با شکوه برگزار می‌شود. از جمله برنامه‌های هفته گرافیک برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان و طراحان گرافیک ایران و جهان است.

امسال نیز روز جهانی گرافیک همزمان با 27 آوریل برابر با 7 اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران جشن گرفته شد که در پی آن هفته گرافیک آغاز می‌شود.

 

تابلوی اعلانات

 • دانلود بروشور +

    اطلاعات بیشتر
 • عضویت در کانال تلگرام +

  عضویت در کانال تلگرام         https://telegram.me/tarhestaniha   لینک ورود مستقیم به شبکه آموزشگاه طرحستان  https://telegram.me/joinchat/Bus-eTzM7ZpeeOYz-A5lfQ اطلاعات بیشتر
 • کانال های اینستاگرام +

  **دپارتمان انیمیشن **دپارتمان گرافیک **دپارتمان طراحی داخلی **دپارتمان طراحی لباس **دپارتمان خوشنویسی **دپارتمان مهارت کار دانش **دپارتمان آبرنگ **دپارتمان طراحی اطلاعات بیشتر
 • رزرو رایگان +

  جهت رزرو رایگان دوره مورد نظر خود فرم زیر را تکمیل فرمایید. چرا رزرو رایگان؟ 1- پس از تکمیل فرم اطلاعات بیشتر
 • 1

عضویت در خبرنامه