جدال انتزاع و واقعیت

یک عکاس مجموعه‌ای از آثارش را که چالشی بین انتزاع و واقع‌نمایی دارند، در گالری «اُ» به‌نمایش می‌گذارد.

محمدرضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، درباره‌ی تازه‌ترین نمایشگاه انفرادی عکس‌هایش با عنوان «عکس‌های جدیدتر» اظهار کرد: در عکس‌های من، همیشه چالشی بین انتزاع و واقع‌نمایی وجود داشته می باشد که فکر می‌کنم در عکس‌های این نمایشگاه نیز ادامه پیدا می‌کند. در بعضی عکس‌ها فاصله‌ی دوربین با سوژه بسیار کم و در بعضی دیگر هم نور زیادی روی سوژه تابانده شده و این باعث نوعی آشنایی‌زدایی شده که حتی سخت می‌توان گفت که بعضی از عکس‌ها، عکس چه چیزی هستند.

این عکاس ادامه داد: البته این موضوع، چیز عجیبی در تاریخ عکاسی نیست. ما در تاریخ عکاسی، بسیار با آن به‌عنوان وسیله‌ای برای اکتشاف و دیدن و شناخت بهتر چیزها روبه‌رو هستیم. مثلا عکس‌های «ادوارد وستون» از چیزهای بی‌اهمیت، نمونه خوبی می‌تواند در این زمینه باشد؛ اما وستون عکسش را با نام چیزی که از آن عکاسی کرده، نامگذاری می‌کند، مثلا «برگ کلم». آن عکس برگ کلم می‌تواند مخاطب را به یاد نوعی از پارچه یا چیزهای دیگر بیندازد، اما وستون با این نامگذاری تأکید می‌کند که این عکس از برگ کلم می باشد و با این ترفند، حس شگفتی را در بیننده‌اش تشدید می‌کند.

او همچنین درباره‌ی ویژگی‌های سبک عکاسی‌اش، توضیح داد: بیننده با دانستن این‌که موضوع عکاسی چیست، به عکس واکنش متفاوتی نشان می‌دهد؛ اما من این ابهام و نبودن زمینه‌ای برای معنی کردن تصاویر را دوست دارم. برای من فقط دوربین به‌عنوان وسیله‌ای برای شناخت چیزها مطرح نیست، بلکه از همنشینی عکس‌هایی از چیزهایی متفاوت و تأثیرگذاری آن‌ها بر یکدیگر لذت می‌برم. بنابراین دوباره در این نمایشگاه، کلمات را از کنار عکس‌ها حذف کردم.

این عکاس درباره‌ی انتخاب عنوان نمایشگاه نیز گفت: عنوان «عکس‌های جدیدتر» بعد از نمایشگاه قبلی‌ام که «عکس‌های جدید» نام داشت، قدری کنایه‌آمیز و اَبزورد به‌نظر می‌رسد. این حس اَبزورد بی‌شباهت به فضاهایی نیست که در ایران و در عکس‌هایم پیدا کرده‌ام.

در نمایشگاه «عکس‌های جدیدتر» 20 عکس تازه از میرزایی به‌نمایش درخواهد آمد. این عکس‌ها در سال 1393 و در ایران گرفته شده‌اند.

محمدرضا میرزایی متولد ۱۳۶۴ در تهران و فارغ‌التحصیل کار‌شناسی‌ ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه پنسیلوانیا می باشد. آثار او در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعددی در تهران، لندن، دبی، پاریس، مسکو، ‌می باشدانبول، ونیز، فیلادلفیا، واشنگتن، وین و لس‌آنجلس به‌نمایش در‌آمده‌اند.

او برنده جوایز مختلفی از جمله لوگولند ۲۰۱۳ بوده و دو کتاب از او با عناوین «چیزی که ندارم» توسط انتشارات ادیتزیونی دل برادیپو در ایتالیا و «اینک خورشید می‌دمد» توسط انتشارات دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا به چاپ رسیده می باشد.

نمایشگاه «عکس‌های جدیدتر» 15 اسفندماه از ساعت 16 تا 21 در گالری «اُ» به نشانی خیابان ویلا (نجات‌اللهی)، کوچه خسرو، شماره‌ی ۴۶ افتتاح می‌شود و تا ۲۵ اسفندماه، دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه‌ از ساعت ۱۶ تا ۲۱ میزبان علاقه‌مندان به هنر عکاسی می باشد. این گالری شنبه‌ها تعطیل می باشد.

 

تابلوی اعلانات

 • دانلود بروشور +

    اطلاعات بیشتر
 • عضویت در کانال تلگرام +

  عضویت در کانال تلگرام         https://telegram.me/tarhestaniha   لینک ورود مستقیم به شبکه آموزشگاه طرحستان  https://telegram.me/joinchat/Bus-eTzM7ZpeeOYz-A5lfQ اطلاعات بیشتر
 • کانال های اینستاگرام +

  **دپارتمان انیمیشن **دپارتمان گرافیک **دپارتمان طراحی داخلی **دپارتمان طراحی لباس **دپارتمان خوشنویسی **دپارتمان مهارت کار دانش **دپارتمان آبرنگ **دپارتمان طراحی اطلاعات بیشتر
 • رزرو رایگان +

  جهت رزرو رایگان دوره مورد نظر خود فرم زیر را تکمیل فرمایید. چرا رزرو رایگان؟ 1- پس از تکمیل فرم اطلاعات بیشتر
 • 1

عضویت در خبرنامه